مشخصات فردی و زندگینامه
نام:حسن
نام خانوادگی:عرفان
پست الکترونیک:herfan@yahoo.com
نخصص ها:فقه و اصول ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

در سال 1336 در شهرضا (قمشه) به دنیا آمد، پدرش مرحوم حاج اکبر عرفان به حرفه خیاطی اشتغال داشت و به نیکی و پارسایی شهره بود و سال­ ها موذن مسجد بود. در چهارده سالگی تحصیل در حوزه را انتخاب کرد. و تا پایان عمر به انتخابش افتخار می­ کرد. در حوزه از درس بزرگانی چون مدرس افغانی، اعتمادی، پیشوایی تهرانی، شیخ علی تاکی، اسماعیل­پور قمشه ­ای و میرزاجوادتبریزی و ... بهره برد.  بیان پرشور وی سبب گشت تا در برخی از تظاهرات علیه حکومت پهلوی سخنرانی کند. در هشت سال دفاع مقدس نیز سفرهای تبلیغی در جمع رزمندگان داشت. در عملیات والفجر هشت برادرش احمدرضا به شهادت رسید. در دهه شصت به تدریس مستمر در حوزه شناخته می­ شد صدها طلبه از تدریس معالم، حاشیه، مغنی، مختصر، لمعه و مکاسب وی بهره بردند.

از نگارش کتاب و مقاله غافل نشد. بیش از ده جلد کتاب از وی منتشر شده است. کرانه ­ها؛ شرح فارسی مختصرالمعانی، فرهنگ غلط­های رایج، خاطر و خاطره، شیوه­ های اعجاز قرآن، پرتویی از غدیر در کلام امیرالمومنین و ... از جمله کتاب­های منتشر شده وی می­باشد.

در بیش از چهل سال تبلیغ و سخنرانی به اکثر نقاط ایران سفر کرد. از شهرت بیزار بود. با آن که به مهم­ ترین جلسات در تهران و حتی خارج کشور دعوت می ­شد سخنرانی در منطقه تبلیغی محروم را ترجیح می­ داد. تعداد مخاطب برایش مهم نبود. ارشاد و تبلیغ را وظیفه می ­دانست.  فراوان از روایت در سخنرانی استفاده می­ کرد و آن­ را مایه برکت سخنرانی می­ دانست. تسلط بی­ نظیری به سیره علما داشت و فراوان از آن در منبر استفاده می­ کرد. روضه­ های وی بامقدمه ­ای زیبا و مناسب شروع می­ شد. در روضه ها فراوان اشک می­ ریخت. ساده­ زیست بود و سخاوتمند.

سرانجام در سفرتبلیغی و  حین سخنرانی در مسجد امام کرمان در جمع طلابی که مهیای تبلیغ در ماه محرم می­ شدند به علت درد شدید قلب به بیمارستان منتقل شد و به علت ایستکامل قلبی درگذشت. مردم شریف کرمان که  او را مصداق آیه شریفه «وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّه» می­ دانستند پیکر مطهرش را بعد از غسل و تکفین برای وداع در معراج ­الشهدای شهر قرار دادند و بعد از تشییع باشکوه در این شهر جنازه آن مرحوم به شهر قم منتقل شد و بعد از اقامه نماز توسط حضرت آیت الله خرازی در حرم مطهر حضرت معصومه سلام­الله علیها و تشییع در گلزار امامزاده علی بن جعفر این شهر دفن شد.